Euromanifestacja we Wrocławiu: Stanowcze "nie" dla polityki cięć

Sie 24, 2011

- "Tak" dla europejskiej solidarności, "tak" dla miejsc pracy i praw pracowniczych, "nie" dla polityki cięć - to hasła związkowej manifestacji, która 17 września przejdzie ulicami Wrocławia. Informowaliśmy już o zakładanym przebiegu organizowanego przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (EKZZ) protestu. Dziś przedstawiamy postulaty, które towarzyszyć będą demonstrantom.

Manifestacje organizowane przez EKZZ odbywają się w państwach sprawujących prezydencję Rady Unii Europejskiej i są wyrazem sprzeciwu wobec problemów dotyczących pracowników w całej Europie.

"Tak" dla odważnych decyzji polityków

Termin protestu nie jest przypadkowy. O wyborze 17 września zdecydował fakt zaplanowanego na ten dzień spotkania ministrów finansów krajów Unii Europejskiej, które odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.

- Żądamy odpowiedzialnych i odważnych decyzji oraz polityki zmierzającej do budowy Europy Socjalnej oraz uczciwego, zapobiegającego wykluczeniu systemu europejskiego zarządzania - czytamy w przesłaniu wystosowanym przez związkowców.

Protestujący zamierzają dać wyraz swemu niezadowoleniu z sytuacji, w której rządy ulegają rynkom finansowym i agencjom ratingowym, nie podejmując decyzji politycznych na rzecz łagodzenia skutków kryzysu gospodarczego.

Europostulaty

Manifestacja we Wrocławiu ma być głosem sprzeciwu europejskiego świata pracy wobec:
- polityki ustawicznych cięć socjalnych,
- braku bezpieczeństwa socjalnego i bezrobociu, zwłaszcza wśród młodzieży,
- deregulacji standardów pracy i płacy oraz degradacji standardów społecznych,
- nieprzestrzegania zapisów układów zbiorowych i demontażu dialogu społecznego,
- rozwarstwienia społecznego.

Demonstranci zażądają:
- stabilnego i bezpiecznego zatrudnienia,
- poszanowania autonomii partnerów społecznych w sporach i negocjacjach,
- realnego dialogu społecznego,
- działań na rzecz wzrostu i ochrony siły nabywczej płacy,
- gwarancji godziwego wynagrodzenia,
- stabilnego systemu ochrony socjalnej gwarantującego rozwój społeczny i solidarność społeczną,
- powszechnego dostępu do wysokiej jakości usług publicznych,
- gwarancji wyższych emerytur.

Aby zapewnić zrównoważony rozwój gospodarczy państw członkowskich Unii Europejskiej, należy - zdaniem związkowców: wdrożyć mechanizmy ograniczające spekulacje i wspierające europejski plan odbudowy gospodarczej, wprowadzić podatek od transakcji finansowych, aktywnie wykorzystywać dostępne instrumenty budżetowe na rzecz wzrostu inwestycji i zrównoważonego rozwoju, zlikwidować tzw. raje podatkowe, przeciwdziałać oszustwom fiskalnym i defraudacjom, postawić na rozwój polityki przemysłowej opartej na technologiach niskoemisyjnych oraz zharmonizować podstawy opodatkowania przedsiębiorstw z ustaleniem minimalnej stopy opodatkowania.

Demonstranci wyruszą o godzinie 13.30 sprzed wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego i udadzą się w kierunku Rynku. Tam odbędzie się koncert muzyczny oraz wiec z udziałem władz EKZZ i europejskich central związkowych.