KW: Niższe płace, likwidacja świadczeń, zamrożenie przyjęć...

Lis 18, 2013

Obniżenie wynagrodzeń, likwidacja niektórych świadczeń, wyprowadzenie jednostek organizacyjnych nie będących kopalniami poza struktury firmy i sprzedaż kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW) - to główne założenia nowego programu restrukturyzacyjnego Kompanii Węglowej SA (KW), o których kierownictwo Spółki poinformowało kompanijną Radę Pracowników.

Przypomnijmy, że przyjęciu poprzedniej propozycji programu naprawczego przeciwna była zarówno strona związkowa, jak i Rada Nadzorcza Kompanii. Związkowcy domagali się odstąpienia od planów oszczędnościowych polegających na przenoszeniu części załóg i zmniejszaniu wydobycia. Rada Nadzorcza przeciwnie - uznała tamten program za zbyt łagodny i odrzucając go, zaleciła zastosowanie jeszcze radykalniejszych środków, które pozwoliłyby zmniejszyć koszty funkcjonowania Spółki w najbliższych latach. Wszystko wskazuje na to, że nowa wersja dokumentu będzie odpowiedzią na oczekiwania członków Rady.

- Pracodawca poinformował nas, że całość projektu planu restrukturyzacyjnego Kompanii na lata 2013-2020 ujrzy światło dzienne 29 listopada - relacjonuje przewodniczący Rady Pracowników i zarazem lider kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik. - Na razie otrzymaliśmy założenia mające przyświecać nowemu programowi i należy stwierdzić, że większość tych założeń pokrywa się z tym, o czym mówił pan premier Piechociński podczas sobotniego spotkania z centralami związków zawodowych - dodaje.

Zgodnie z informacjami przekazanymi Radzie Pracowników przez Zarząd KW, nowy program naprawczy dla Kompanii ma zakładać:
- zmniejszenie średniej płacy w roku 2014 o około 2 procent poprzez likwidację dopłat do L4, likwidację świadczeń na pomoce szkolne i biletów z Karty Górnika, likwidację rekompensaty węglowej oraz likwidację funduszu motywacyjnego,
- zamrożenie płac na wyżej wymienionym poziomie po 2014 roku,
- wypłatę "czternastki" w trzech równych ratach (luty, lipiec, wrzesień),
- likwidację węgla "emeryckiego" oraz odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla emerytów,
- połączenie kopalń z dniem 1 kwietnia 2014 roku - KWK "Bobrek-Centrum" z KWK "Piekary", trzech kopalń rudzkich ("Bielszowice", "Halemba-Wirek", "Pokój"), KWK "Piast" z KWK "Brzeszcze", KWK "Ziemowit" z KWK "Bolesław Śmiały", KWK "Marcel" z KWK "Rydułtowy-Anna" i KWK "Chwałowice" z KWK "Jankowice",
- sprzedaż kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA do 30 czerwca 2014 roku, o czym świadczyć może ujawniony dziś fakt podpisania listu intencyjnego w tej sprawie przez przedstawicieli KW i JSW,
- wyprowadzenie Centrum Usług Księgowych poza struktury Kompanii Węglowej z dniem 1 kwietnia 2014 roku,
- wyprowadzenie Zakładu "Elektrociepłownie" poza struktury Kompanii Węglowej z dniem 1 kwietnia 2014 roku po uprzedniej konsolidacji służb elektrociepłowniczych,
- wyprowadzenie Zakładu Remontowo-Produkcyjnego poza struktury Kompanii Węglowej z dniem 31 grudnia 2014 roku,
- likwidację Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych (ZGRI) z dniem 1 kwietnia 2014 roku i przeniesienie pracowników ZGRI do kopalń "Piast" i "Ziemowit",
- ograniczenie liczby ścian z 54 do około 35,
- zmniejszenie liczby pracowników administracji o 1020 osób,
- wstrzymanie przyjęć do roku 2020 - w tym czasie zatrudniani byliby jedynie absolwenci szkół górniczych (w liczbie około 6900).

- Nie muszę chyba mówić, że program naprawczy w takiej wersji jest dla strony społecznej nie do przyjęcia, i że wszelkie próby jego forsowania spotkają się z naszą zdecydowaną reakcją. 24 października ogłosiliśmy pogotowie strajkowe, a kilka dni później w kopalniach powstały sztaby protestacyjno-strajkowe. Jesteśmy przy tym gotowi do rozmów, bo nowy program naprawczy podobno miał powstawać w duchu dialogu ze związkami zawodowymi. W przeciwnym razie będziemy szukać innych rozwiązań. Jakich? Nie chciałbym uprzedzać faktów. Sytuację będziemy analizować podczas specjalnego zebrania Zakładowej Komisji Koordynacyjnej Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA, które odbędzie się jutro w Katowicach - mówi Jarosław Grzesik.

Zarząd ma przyjąć dokument 28 listopada. Dzień później otrzymają go Rady: Nadzorcza i Pracowników - ta druga w celu zaopiniowania.