KW: Jest sztab protestacyjno-strajkowy, wkrótce masówki

Paź 30, 2013

Związkowcy z Kompanii Węglowej SA (KW) powołali wspólny sztab protestacyjno-strajkowy. Bezpośrednią przyczyną podjęcia takiej decyzji stało się - jak wyjaśniają - łamanie przez Zarząd Spółki zawartych porozumień i wdrażanie bez konsultacji elementów przyszłego programu restrukturyzacyjnego jeszcze przed jego oficjalnym przyjęciem. Ustalono, że szczegóły sytuacji w KW zostaną przedstawione załogom w trakcie masówek. Informację o powołaniu sztabu przesłano na ręce pracodawcy.

- Celem [powołania sztabu - przyp. red. SG] jest obrona miejsc pracy, płacy i warunków bezpieczeństwa pracy pracowników Kompanii Węglowej S.A. - napisali przedstawiciele central związkowych w piśmie skierowanym do Zarządu KW, żądając zarazem wstrzymania wszelkich działań restrukturyzacyjnych, które mogą "negatywnie wpłynąć na przyszłość funkcjonowania" Kompanii.

- Domagamy się konsultacji - prawdziwych, uczciwych konsultacji. Pokazania nam, jakie korzyści przyniesie Kompanii program restrukturyzacyjny w wersji przygotowywanej przez pracodawcę i jakie konkretnie wyniki będzie osiągała Spółka w wyniku jego przeprowadzenia - mówi wiceprzewodniczący kompanijnej "Solidarności" Stanisław Kłysz. - Nie jest sztuką powiedzieć: "my, Zarząd Kompanii, restrukturyzujemy Spółkę, a inni, zwłaszcza przedstawiciele związków zawodowych, niech się nie wtrącają do tego co robimy". Związki zawodowe mają zapisane prawo do konsultacji tego typu rzeczy. Chcemy teraz z niego skorzystać, zwłaszcza że mówimy tu o planach niezwykle gruntownej restrukturyzacji całej firmy, której skutki odczują pracownicy wszystkich kopalń i zakładów - dodaje.

Kłysz zaznacza, że w przypadku braku reakcji ze strony pracodawcy strona społeczna podejmie dalsze działania przewidziane prawem.

Kolejnym krokiem strony społecznej będzie powołanie sztabów protestacyjno-strajkowych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych (kopalniach i zakładach) KW.

Termin masówek ma zostać ustalony przez sztab na szczeblu Spółki.