KW: Nowy program restrukturyzacyjny przed końcem listopada

Paź 18, 2013

Piątkowe spotkanie związkowców z Radą Nadzorczą Kompanii Węglowej SA (KW) w sprawie założeń nowego programu restrukturyzacyjnego KW, do którego doszło na wniosek strony społecznej, nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć, ale pozwoliło wyjaśnić kilka kwestii. Po pierwsze: założenia przedstawione Radzie Pracowników Kompanii (m.in. obniżki pensji) to tylko jeden z potencjalnych scenariuszy. Po drugie: nie należy się spodziewać odwrotu od polityki alokacji pracowników i organizacyjnego łączenia kopalń.

Jak relacjonuje przewodniczący górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik, uczestniczący w spotkaniu pełniący obowiązki prezesa Zarządu KW Marek Uszko zapowiedział, że przygotowywany program będzie ukierunkowany zarówno na oszczędności, pozwalające Spółce przetrwać trudniejszy czas, jak i na inwestycje oraz - co istotne - na utrzymanie "jak największej" liczby miejsc pracy. Nie uda się natomiast uniknąć cięć w administracji, które dotkną około tysiąca pracowników.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Marian Turek wyraził nadzieję, że nowy program będzie owocem faktycznego dialogu pomiędzy stroną związkową a kierownictwem Spółki. Ostateczna wersja dokumentu ma zostać wypracowana przez Zarząd i przedstawiona Radzie do końca listopada.

Na początku października, po odrzuceniu przez Radę "Programu Dostosowawczego Kompanii Węglowej S.A. na lata 2013-2015", organizacje związkowe działające w Spółce zwróciły się do szefa Rady Mariana Turka o pilne spotkanie, które pozwoliłoby uściślić wzajemne oczekiwania w odniesieniu do nowego programu naprawczego. Strona społeczna konsekwentnie sprzeciwia się wszelkim planom restrukturyzacyjnym, które sprowadzają się do redukcji wydobycia i alokacji pracowników.