Kompanijna "S": Wstrzymać alokacje!

Paź 01, 2013

Przedstawiciele organizacji związkowych NSZZ "Solidarność" z kopalń i zakładów należących do Kompanii Węglowej SA (KW) spotkali się w Katowicach, by przedyskutować sytuację załóg wobec ostatnich decyzji nowego kierownictwa Spółki. Dyskusję zdominowały tematy związane z planami kolejnych alokacji (przenosin) pracowników z kopalń do kopalń, choć Rada Nadzorcza KW odrzuciła przewidujący podobne rozwiązania "Projekt Programu Dostosowawczego Kompanii Węglowej S.A. na lata 2013-2015".

Związkowcy wysłuchali relacji uczestników ubiegłotygodniowego spotkania kompanijnej Rady Pracowników z Zarządem Kompanii. Efektem przeprowadzonej dyskusji stało się skierowane na ręce Zarządu Kompanii pismo, w którym "Solidarność" żąda natychmiastowego wstrzymania jakichkolwiek działań restrukturyzacyjnych z już rozpoczętą alokacją pracowników kopalń "Brzeszcze" i "Piekary" włącznie do czasu przedstawienia związkom zawodowym przez kierownictwo KW nowego "programu naprawczego".

W dalszej części dokumentu "S" sprecyzowała swoje oczekiwania wobec takiego programu. Według największej organizacji związkowej działającej w Kompanii, powinien on zawierać m.in. szczegółową analizę wpływu planowanej alokacji pracowników na kondycję kopalń, do których mieliby oni być przenoszeni.

Kompanijna "Solidarność" oczekuje też od pracodawcy konsultacji, które pozwoliłyby uzgodnić kierunki, zasady i zakres przewidywanych alokacji.