Publicystyka: I znów "Sierpień" jątrzy w JSW

Lis 29, 2023

Reprezentatywne organizacje związkowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) skomentowały treść ulotek, jakie pojawiły się w zakładach należących do JSW. - Znów "Sierpień 80" na kopalniach rozprowadza ulotki, które zawierają - jak zwykle - kłamstwa i pomówienia. Znowu obraża się w nich ludzi, nie przedstawiając jakichkolwiek dowodów. Może rozpaczliwe ruchy działaczy "Sierpnia" wynikają z faktu, że po ostatnich poczynaniach liczebność tego związku zawodowego w JSW - i tak już bardzo śladowego - znacznie zmalała? - piszą przedstawiciele "Solidarności", Federacji Związku Zawodowego Górników JSW SA i "Kadry". Pełną treść ich oświadczenia publikujemy poniżej.

 

* * *

 

Znów "Sierpień 80" na kopalniach rozprowadza ulotki, które zawierają - jak zwykle - kłamstwa i pomówienia. Znowu obraża się w nich ludzi, nie przedstawiając jakichkolwiek dowodów.

Może rozpaczliwe ruchy działaczy "Sierpnia" wynikają z faktu, że po ostatnich poczynaniach liczebność tego związku zawodowego w JSW - i tak już bardzo śladowego - znacznie zmalała?

Odnosząc się do kłamliwych insynuacji zawartych we wspomnianych ulotkach, chcemy jednoznacznie podkreślić następujące sprawy.

1. Zawsze byliśmy za odsunięciem członka Zarządu JSW, który próbował pozbawić pracowników ich nabytych praw wynikających z zapisów układów zbiorowych pracy, na przykład ograniczając nagrodę barbórkową czy też uzależniając wypłatę czternastej pensji od wyniku finansowo-produkcyjnego kopalń.

Zawsze byliśmy za odwołaniem takiego członka Zarządu JSW, który chciał pozbawić pracowników wolnych sobót, co w rezultacie oznaczałoby obniżenie wynagrodzenia za te dni o 50% i obowiązkową pracę w te dni.

Zawsze byliśmy za odwołaniem takiego prezesa JSW, który chciał ogłosić upadłość Spółki w celu pozbawienia pracowników ich uprawnień.

2. Kłamstwem powielanym przez "Sierpień" jest, jakoby reprezentatywne organizacje związkowe oddały 1,6 miliarda złotych do budżetu państwa. Trzeba jednoznacznie zaznaczyć, że nie mieliśmy na to najmniejszego wpływu. Ta decyzja została podjęta przez Sejm głosami wszystkich opcji politycznych. Natomiast w wyniku naszych działań z tego tytułu uzyskaliśmy w miesiącu październiku solidną premię dla naszych pracowników.

"Sierpień" krzyczał o blokadzie i żądaniu nagrody z zysku, a wyszła z tego wielka klapa.

3. Kolejne kłamstwo o próbie zablokowania wydawania filtrów do masek. Nic takiego nie miało miejsca. Jest oczywiste, że bezpieczeństwo pracowników stanowi dla nas rzecz najważniejszą.

4. Inne kłamstwo "Sierpnia" dotyczy obiecywanej standaryzacji.

Reprezentatywne organizacje związkowe nie postulują przeprowadzenia standaryzacji. Postulują natomiast ujednolicenie płac na wszystkich kopalniach i na wszystkich stanowiskach pracy, w ramach nowego regulaminu wynagradzania. To przecież tak chwalony przez związkowców z "Sierpnia" prezes wprowadził nowe umowy o pracę, które różnicują wynagrodzenia pracowników za tą samą pracę na tych samych stanowiskach.

Zróbcie wreszcie coś sami, pokażcie sukces, a nie wytykajcie brak sukcesu innym.

5. Przestańcie wykorzystywać śmierć i tragedię ludzką do swoich interesików.

Zdecydowana większość pracowników właściwie oceni wasze haniebne działania!

6. Już jeden z waszych działaczy, w wyniku wyroku sądu, zapłacił za wasze notoryczne kłamstwa. Będzie następny.

 

Reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA