KW: Związkowy projekt porozumienia w rękach Zarządu

Lut 12, 2016

Organizacje związkowe zrzeszające pracowników Kompanii Węglowej SA (KW) przedstawiły Zarządowi Spółki własny projekt porozumienia w sprawie wypłaty "czternastej pensji" za rok 2015 i wysokości przeciętnych płac w roku 2016. Zgadzają się, by "czternastkę" wypłacić na takich samych zasadach jak w roku ubiegłym, nie dopuszczają natomiast ruchów prowadzących do obniżenia wynagrodzeń.

Czwartkowe rozmowy dotyczące formy wypłaty tak zwanej czternastej pensji oraz ustalenia wysokości "średniówek" (przeciętnych płac) zakończyły się fiaskiem. Związkowcy nie zgodzili się na rozwiązanie przewidujące pomniejszenie średniego wynagrodzenia o kilka elementów. Wysokość "obciętych" składników Zarząd chciał negocjować kiedy indziej. - To oznaczałoby, że w porozumieniu znalazłaby się kwota o 1,5 tysiąca złotych niższa. Podpisanie takiego dokumentu w praktyce oznaczałoby zgodę związków zawodowych na drastyczne cięcie płac w kopalniach Spółki. To jest absolutnie nie do przyjęcia, dlatego rozmowy zostały zerwane - wyjaśniał stanowisko strony społecznej przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek.

Przedstawiona dziś związkowa propozycja przewiduje pozostawienie wszystkich składników górniczego wynagrodzenia. Jednocześnie zakłada wypłatę dodatkowej nagrody rocznej ("czternastki") w dwóch ratach: 15 lutego pracownicy mieliby otrzymać 40 procent świadczenia, zaś pozostałe 60 proc. - do 30 czerwca lub wcześniej, w momencie pozyskania przez Spółkę środków finansowych związanych z przejściem kopalń i zakładów KW do Polskiej Grupy Górniczej. To wyjście naprzeciw argumentacji pracodawcy, który przekonuje, że rozbicie "czternastej pensji" jest konieczne, bo firma nie ma pieniędzy na jednorazową wypłatę nagrody.

Kompanijne centrale związkowe wystosowały również pismo do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przypominając przedstawicielowi rządu o deklaracji złożonej 5 lutego. Zgodnie z ministerialną obietnicą, do 12 lutego strona społeczna miała otrzymać informację na temat planów resortu wobec KW. Zapowiedź ta nie została zrealizowana. Związkowcy domagają się przedstawienia planu PTE na lata 2016-2017 dla całej Kompanii oraz poszczególnych kopalń i zakładów, jak też pełnego biznesplanu w formie prezentowanej Radzie Nadzorczej KW oraz inwestorom.

Zapadła decyzja o przeprowadzeniu masówek informacyjnych dla załóg kompanijnych kopalń i zakładów. Odbędą się one w przyszłą środę, 17 lutego.