Górnicza "S": Jarosław Zagórowski w RDS? To oburzające!

Lis 09, 2015

Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" zażądała odwołania Jarosława Zagórowskiego z Rady Dialogu Społecznego (RDS). Były prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) trafił do RDS jako przedstawiciel organizacji Pracodawcy RP. Według związkowców, "Jarosław Zagórowski dał się poznać jako człowiek, który całkowicie zniszczył dialog społeczny" w JSW. Wniosek o wycofanie kontrowersyjnej nominacji trafił na ręce szefa Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego.

Górnicza "Solidarność" przypomniała, że w ostatnich latach Jarosław Zagórowski wielokrotnie wywoływał niepotrzebne konflikty z załogą zarządzanej przez siebie JSW. - Kierując Zarządem JSW S.A., (...) pozwalał na łamanie prawa pracy, co potwierdzają raporty pokontrolne Państwowej Inspekcji Pracy. Kilka miesięcy temu stracił stanowisko prezesa Zarządu JSW S.A. po dramatycznym strajku pracowników, do którego sam doprowadził, próbując pozbawić załogę dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych poprzez wypowiedzenie porozumień zbiorowych bez konsultacji ze związkami zawodowymi - napisali przedstawiciele największej branżowej organizacji związkowej.

Obecność Jarosława Zagórowskiego w Radzie może, ich zdaniem, "znacząco utrudnić, jeśli wręcz nie uniemożliwić właściwe funkcjonowanie tej instytucji". - Zwracamy uwagę, że dialog trójstronny przynosi wymierne efekty tylko wtedy, gdy jego uczestnicy potrafią wykazać się wzajemnym zrozumieniem. Jarosław Zagórowski tej umiejętności nie posiada, co wielokrotnie udowodnił - stwierdzili związkowcy.

Podkreślili jednocześnie, że nie kwestionują prawa Pracodawców RP do posiadania pełnej reprezentacji w RDS i zasugerowali najprostsze rozwiązanie problemu: zastąpienie Jarosława Zagórowskiego innym przedstawicielem tej samej organizacji.

Powołana 22 października przez prezydenta Andrzeja Dudę 59-osobowa Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS weszli przedstawiciele rządu, pracodawców, przedsiębiorców i związków związkowych oraz Prezydenta RP, Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - zgłosiły do Rady po sześciu reprezentantów, trzy największe centrale związkowe - po ośmiu. Osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów - ma reprezentować stronę rządową. Na czele Rady Dialogu Społecznego stanął przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Pokieruje jej pracami przez najbliższy rok.