Węglokoks Kraj: Nowa firma, nowe struktury "S"

Cze 02, 2015

Komisje zakładowe NSZZ "Solidarność" zrzeszające pracowników KWK "Bobrek" i KWK "Piekary" utworzyły Zakładową Organizację Koordynacyjną (ZOK) NSZZ "S" Węglokoks Kraj Sp. z o.o. Szefem nowej struktury związkowej, obejmującej swym zasięgiem całą firmę, został Jarosław Grzesik (przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "S" KWK "Bobrek-Centrum"), a jego zastępcą - Krzysztof Duda (przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "S" KWK "Piekary").

- Powołaliśmy ZOK, bo obliguje nas do tego prawo. Mamy nowego pracodawcę, przed którym pracowników reprezentować może tylko jedna "Solidarność" - wyjaśnia Jarosław Grzesik. - Nowa firma to nowe warunki, w których przyjdzie funkcjonować pracownikom i związkom zawodowym. Niezależnie od wszystkiego, naszym podstawowym zadaniem pozostaje obrona praw i uprawnień pracowniczych. Górnicy z "Bobrka" i "Piekar" muszą mieć pewność, że nikt im niczego nie zabierze, a taką gwarancję daje istnienie silnej, mówiącej jednym głosem struktury związkowej. Pomijając kwestie prawne, to kolejny argument przemawiający za powołaniem Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej, dlatego możliwie szybko zdecydowaliśmy się na ten krok - dodaje.

Przypomnijmy, że 8 maja br. zarządy Kompanii Węglowej SA (KW) i Węglokoksu Kraj Sp. z o.o. podpisały ostateczną umowę dotyczącą sprzedaży "zorganizowanych części przedsiębiorstwa" - kopalni "Piekary" oraz wydzielonej z KWK "Bobrek-Centrum" kopalni "Bobrek" (Ruch "Centrum" trafił do Spółki Restrukturyzacji Kopalń).

Sprzedaż kopalń do spółki Węglokoks Kraj Sp. z o.o. była kolejnym etapem realizacji porozumienia pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi, które kończyło styczniowy strajk pracowników KW.