Protestują górnicy z ośmiu kopalń. Blokada torów w Katowicach

Sty 12, 2015

Protesty przeciwko próbie likwidacji czterech kopalń eskalują i przybierają nowe formy. Tuż przed 10. górnicy na dwie godziny zablokowali linię kolejową prowadzącą z Katowic do Sosnowca/Mysłowic (i dalej m.in. do Warszawy/Krakowa). O 13. przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz poinformował, że do protestujących już pracowników czterech kopalń dołączyli górnicy z kolejnych czterech. Na godzinę 14. zaplanowano początek rozmów strony związkowej z panią premier Ewą Kopacz.

Trwa szósty dzień protestu przeciwko wprowadzeniu przyjętego przed rząd Planu Naprawczego dla Kompanii Węglowej SA (KW). Przypomnijmy, że dokument ten zakłada całkowitą likwidację czterech kopalń ("Bobrek-Centrum", "Brzeszcze", "Pokój" i "Sośnica-Makoszowy"). Pozostałe kopalnie należące do KW miałyby zostać przekazane nowej spółce celowej zarządzanej przez Węglokoks, oprócz kopalni "Piekary", którą przejmie spółka Węglokoks Kraj.

Od dnia ogłoszenia decyzji o przyjęciu programu przez rząd pod ziemią protestują górnicy z KWK "Brzeszcze". Wkrótce dołączyli do nich pracownicy kopalń "Bobrek-Centrum", "Pokój" i "Sośnica-Makoszowy". Równolegle protest prowadzą pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla oraz kopalnianej administracji. Dzisiaj natomiast na powierzchnię nie wyjechało kilkuset górników z KWK "Chwałowice", KWK "Jankowice", KWK "Marcel" i KWK "Rydułtowy-Anna", którzy również przystąpili do akcji strajkowej.

O godzinie 14. w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczną się rozmowy przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z panią premier Ewą Kopacz. Pojawienia się szefowej rządu i rozszerzenia tematyki rozmów o problemy całego górnictwa MKPS zażądał wczoraj wieczorem, po fiasku kolejnej rundy negocjacji.