"S" pracowników przemysłu metalowego poparła górników

Paź 07, 2014

Branżowa struktura związkowa NSZZ "Solidarność" zrzeszająca pracowników przemysłu metalowego oficjalnie poparła protesty w obronie polskiego górnictwa. Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców "S" zapowiedziała, że włączy się do akcji mających na celu obronę miejsc pracy w polskich kopalniach, jeśli nie będzie rządowego wsparcia dla sektora. W ocenie Rady, brak rozwiązań systemowych i reakcji na postulaty zgłaszane przez Związek świadczy o nieudolności sprawujących władzę.

Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców "S" skrytykowała politykę przyzwalania na import węgla. Związkowcy stwierdzili, że sprowadzanie surowca z zagranicy prowadzi do likwidacji polskich kopalń, ale też do załamywania się całego "systemu naczyń połączonych" złożonego z branż opierających swoje funkcjonowanie na węglu i produkowanej z niego energii: hut, koksowni, zakładów energetycznych oraz przemysłu chemicznego.

- Powoduje to wzrost bezrobocia i skazuje setki polskich rodzin na życie w ubóstwie i wykluczenie społeczne - czytamy w dokumencie.

Stanowisko podpisał przewodniczący Rady Sekretariatu Bogdan Szozda.