KW: Chcą konsultacji założeń do planu naprawczego

Sie 10, 2014

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA (KW) i Rada Pracowników KW zwróciły się do Zarządu Spółki z wnioskiem o przedstawienie stronie społecznej założeń planu naprawczego dla Kompanii na lata 2014-2020. W czwartek kierownictwo KW poinformowało o przekazaniu tego dokumentu organom właścicielskim Spółki bez uprzedniej konsultacji jego założeń ze związkami zawodowymi, co - jak twierdzą związkowcy - może oznaczać złamanie zapisów dwóch ustaw.

Jak podkreśla strona związkowa, przyjęcie przez Zarząd KW jakichkolwiek założeń do planu naprawczego bez konsultacji z Radą Pracowników oraz z działającymi w firmie związkami zawodowymi nosi znamiona łamania ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji oraz ustawy o związkach zawodowych.

- W nawiązaniu do medialnych informacji mówiących o tym, że opracowany przez Zarząd projekt planu naprawczego jest już w resorcie gospodarki zażądaliśmy, aby ten dokument został przekazany stronie społecznej do konsultacji - mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący kompanijnej "S" i Rady Pracowników KW. - Rozważamy złożenie zawiadomienia w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy - dodaje.

13 sierpnia w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli górniczych central związkowych z premierem Donaldem Tuskiem. Tematami rozmów będą efekty prac Międzyresortowego Zespołu ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce oraz założenia do nowej strategii dla sektora wydobywczego.