"Kazimierz-Juliusz": Jest porozumienie. Kopalnia pofedruje dłużej

Lip 10, 2014

Przedstawiciele pięciu związków zawodowych działających w sosnowieckiej KWK "Kazimierz-Juliusz" oraz zarządów KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. i Katowickiego Holdingu Węglowego SA (KHW) zawarli porozumienie kończące ciągnący się od kilku dni spór wokół najbliższej przyszłości zakładu. Uzgodniono, że kopalnia będzie funkcjonować tak długo, jak będzie to opłacalne.

- Terminu zamknięcia naszej kopalni w porozumieniu nie określiliśmy, bo do tego potrzebne jest dokładne oszacowanie opłacalności wydobycia złoża. Najważniejsza jednak jest zasada, którą przyjęliśmy i co do której się zgodziliśmy, że będziemy wydobywać węgiel tak długo, jak to będzie opłacalne, czyli przez minimum 2-3 lata. Tutaj nasze stanowisko było jednoznaczne, a przedstawiciele pracodawcy uznali je za uzasadnione - mówi przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. Grzegorz Sułkowski.

Udało się zagwarantować pracę osobom, którym wcześniej pracodawca nie chciał przedłużyć dotychczas obowiązujących umów na czas określony.

- Niemal wszyscy ci pracownicy zostaną przejęci przez KHW. Mówię "niemal", bo 8 osób uzyska przedłużenie umów i będzie pracowało nadal w naszej kopalni. Pozostali, w tym tacy, których podobny problem dotknąłby przed końcem roku, znajdą pracę w innych kopalniach Holdingu, czy to w sortowniach, czy też na dole. Razem jest ich około 80 - wyjaśnia lider zakładowej "S" podkreślając, że porozumienie obejmuje całą załogę, a więc pracowników powierzchni, administracji, przeróbki mechanicznej węgla i dołu.

Rozwiązano także trzeci problem: zagrożoną wypłatę wynagrodzeń za czerwiec w terminie, który upływa w dniu dzisiejszym. - Wypłaty są już na kontach pracowników. Sprawę uważamy za zamkniętą - podsumowuje Sułkowski.

W prowadzonych od rana i rozłożonych na dwie tury negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele pięciu zakładowych organizacji związkowych: NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego "Kadra", Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce. Pracodawcę reprezentowali: prezes Zarządu KHW Roman Łój, wiceprezes Zarządu KHW ds. Pracy Tadeusz Skotnicki, wiceprezes Zarządu KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. ds. Technicznych Jacek Matuszczyk oraz dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego KHW Michał Mużelak.