Są założenia do ustawy, teraz czas na strategię

Cze 19, 2014

W Katowicach obradowała Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność". Związkowcy dokonali wyboru prezydium Rady, które pokieruje jej pracami przez najbliższe 4 lata. Wiceprzewodniczący Stanisław Kłysz podsumował dotychczasowy przebieg rozmów strony społecznej z rządem na temat założeń do tzw. ustawy górniczej i strategii dla górnictwa, w tym ostatni etap rozmów, który pozwolił zakończyć prace nad założeniami do samej ustawy.

- Wypracowane założenia opierają się na tym, by górnictwo finansowo odciążyć. O takiej konieczności zresztą wielokrotnie wspominał premier Donald Tusk, między innymi podczas tak zwanego szczytu węglowego - powiedział po zebraniu Stanisław Kłysz. - Przede wszystkim chcemy, żeby budżet państwa przejął wszystkie zobowiązania wynikające z kosztów likwidacji kopalń, nie tylko tych sprzed 1 stycznia 2007 roku. Zaznaczam jednak, że mam tutaj na myśli wyłącznie likwidację "naturalną", a więc taką, która musi nastąpić, gdy część lub całość kopalni wymaga tego typu działań w związku z wyczerpaniem się złóż. Druga rzecz, którą zawarliśmy w założeniach do ustawy, to przejęcie przez budżet państwa zobowiązań wobec byłych górników. Mam tutaj na myśli deputat węglowy. I chodziłoby nie tylko o tych górników, którym te uprawnienia ustawa regulowała do tej pory, ale o wszystkich, którzy odejdą. Mówi się, że z samego przejęcia deputatów węglowych dla emerytów przez państwo spółki zyskałyby około 4 miliardy złotych, bo takie rezerwy w górnictwie są tworzone na ten cel - wyjaśnił wiceprzewodniczący największej organizacji związkowej działającej w polskim górnictwie.

Założenia wypracowane przez przedstawicieli obydwu stron trafią do uzgodnień międzyresortowych. Potem, już na bazie obliczeń dokonanych przez poszczególne resorty, rozpoczną się prace legislacyjne nad samą ustawą. - Mam nadzieję, bo takie były deklaracje, że w tych pracach również będziemy, jako strona społeczna, uczestniczyć - podkreślił związkowiec.

Teraz zespół ma się zająć strategią dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2016-2027. Strona związkowa liczy na to, że znajdą się w niej gotowe już rozwiązania, które udało się wypracować w odniesieniu do "ustawy górniczej".

Na wniosek złożony przez związkowców, pierwsze spotkanie zespołu na temat założeń do strategii odbędzie się 23 czerwca w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas wtorkowego zebrania Rada górniczej "S" przyjęła uchwałę powołującą nowe prezydium. Przez najbliższe 4 lata będą je tworzyć: Jarosław Grzesik (Kompania Węglowa SA; przewodniczący), Piotr Bienek (Katowicki Holding Węglowy SA; wiceprzewodniczący i sekretarz), Stanisław Kłysz (Kompania Węglowa SA; wiceprzewodniczący), Sławomir Kozłowski (Jastrzębska Spółka Węglowa SA; wiceprzewodniczący), Waldemar Sopata (Tauron Wydobycie SA; skarbnik), Roman Brudziński (Jastrzębska Spółka Węglowa SA; członek prezydium), Piotr Czypionka (Katowicki Holding Węglowy SA; członek prezydium) i Kazimierz Grajcarek (Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" Sp. z o.o.; członek prezydium).

Z pełnym składem Rady Sekcji i Komisji Rewizyjnej można się zapoznać w dziale "Władze Sekcji".