Kłysz: Założenia do "ustawy górniczej" niemal gotowe

Cze 06, 2014

Powołany przed miesiącem rządowo-związkowy zespół mający przygotować podstawowe założenia do tzw. ustawy górniczej obradował w Warszawie. Prace nad ramami aktu prawnego, który ureguluje funkcjonowanie sektora na przestrzeni kilkunastu najbliższych lat, powoli dobiegają końca. - W 80 procentach, można powiedzieć, założenia do ustawy zostały uzgodnione - stwierdził po spotkaniu wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w Kompanii Węglowej SA Stanisław Kłysz.

- Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zadeklarowali, że uzgodnione dziś założenia zostaną doprecyzowane, a następnie przelane na papier w postaci protokołu uzgodnień. Wnioski wynikające z protokołu będą podstawą podczas prac legislacyjnych nad samą ustawą - dodał Kłysz.

Rządowa ustawa dla górnictwa obejmie lata 2016-2027. Zastąpi obecnie obowiązującą ustawę, która wygasa za rok.

Zgodnie z majowymi ustaleniami, zespół ma się również zająć przygotowaniem założeń do nowej strategii funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

- Strategią na tę chwilę jeszcze się nie zajmowaliśmy. W pierwszej kolejności zajmujemy się ustawą górniczą, a kierunkami i założeniami dla polskiego górnictwa, czyli strategią funkcjonowania górnictwa, zajmiemy się po ukończeniu prac nad ustawą - wyjaśnia wicelider kompanijnej "S".

W piątkowych rozmowach uczestniczyli czterej przedstawiciele NSZZ "Solidarność": przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierz Grajcarek, przewodniczący "S" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA Sławomir Kozłowski, wiceprzewodniczący "S" w Katowickim Holdingu Węglowym SA Piotr Bienek oraz wspomniany już wiceprzewodniczący Związku w Kompanii Stanisław Kłysz.

Stronę rządową reprezentowali wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz i dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się 13 czerwca, tym razem w Katowicach. Początek o godzinie 10.