Papieski pomnik na dziedzińcu wileńskiego progimnazjum

Maj 19, 2014

Kilkunastoosobowa delegacja NSZZ "Solidarność" - Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (SGiE), Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego i Regionu Śląsko-Dąbrowskiego - odwiedziła Wilno, gdzie wzięła udział w uroczystości odsłonięcia ufundowanego przez Związek pomnika papieża Jana Pawła II. Monument stanął na dziedzińcu progimnazjum noszącego papieskie imię. Wydarzenie wieńczy dziesięcioletni etap współpracy SGiE ze szkołą, w której 70 nauczycieli kształci 750 dzieci, głównie polskich.

Siedem lat temu związkowcy ufundowali szkolny sztandar oraz stroje ludowe dla miejscowego zespołu dziecięcego. Teraz przyjechali ponownie, by odsłonić pierwszy wileński pomnik polskiego papieża pod gołym niebem.

Dar pamięci i miłości

16 maja, tuż przed godziną 9., na dziedzińcu szkoły zebrało się kilkaset osób. "S" reprezentowali m.in. przewodniczący SGiE Kazimierz Grajcarek, wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" Piotr Bienek i członek Rady Sekcji Krzysztof Leśniowski oraz wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego pani Justyna Latos. Obecni byli politycy związani z mniejszością polską: europoseł i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski, wiceminister edukacji i nauki pani Edyta Tamošiūnaitė oraz wiceminister kultury Edward Trusewicz. Gospodarzami byli uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele z dyrektor placówki panią Janiną Wysocką na czele.

- Przed 20 laty, podczas pielgrzymki na Litwę, do zgromadzonych rodaków w kościele Świętego Ducha Ojciec Święty powiedział, że nigdy w życiu nie był w Wilnie, ale przez całe swoje życie był w nim całym swoim sercem, całym swoim jestestwem. Ojciec Święty gorąco dziękował Opatrzności Bożej za to, że w końcu go do Wilna przyprowadziła - wspominała pani dyrektor. - Dzisiaj, stojąc tu przed wami, pragnę gorąco i nieustannie dziękować Opatrzności Bożej, że na dziedzińcu szkolnym naszego progimnazjum stanął pomnik Ojca Świętego, który sprowadził do nas tylu gości. Od dzisiaj jest on obecny nie tylko w naszych sercach i myślach, ale także w tym widocznym znaku, w tym wielkim darze pamięci i miłości - mówiła do zgromadzonych, składając wyrazy wdzięczności wszystkim trzem strukturom "S" za ufundowanie monumentu.

Jan Paweł II - wytrwały, Boży pielgrzym

Samego aktu odsłonięcia mosiężnej, około 2-metrowej postaci papieża dokonał reprezentujący związkowych fundatorów Kazimierz Grajcarek przy współudziale Waldemara Tomaszewskiego. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości wzięli udział w polowej mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Arūnasa Poniškaitisa. Wśród koncelebransów był kapelan SGiE ksiądz prałat Bernard Czernecki.

W wygłoszonej homilii biskup Poniškaitis odwoływał się do papieskich słów wygłoszonych przed 21 laty pod adresem wileńskiej młodzieży. - Jan Paweł II tak mówił do młodzieży: "Starajcie się przede wszystkim pogłębiać osobisty kontakt z Chrystusem przez czytanie Ewangelii, rozważanie tajemnic wiary i modlitwy. Spotkanie z Chrystusem, wsłuchiwanie się w Jego głos i rozmowa z Nim przybliżają człowieka do Boga i czynią go bliskim dla braci". Te słowa pozostają aktualne również dzisiaj. Zbliżając się do Boga, jednocześnie zbliżasz się do innego człowieka. Kierunek dla nas jest jasny - wskazywał duchowny. - Spotkanie z Jezusem natchnęło Jana Pawła II do przemierzenia tysięcy kilometrów po całym świecie i do zaproszenia milionów wiernych do otwarcia się na Jezusa i innych ludzi. Jan Paweł II był wytrwałym i kochającym Bożym pielgrzymem, który swoje posługiwanie na końcu ziemskiej wędrówki ujął w proste, podsumowujące słowa: "Szukałem Was". On żył pragnieniem dobrego pasterza, aby żadna z zabłąkanych owiec nie zagubiła się. On żył pragnieniem Jezusa, byśmy wszyscy spotkali się w domu Ojca. By dom Ojca był pełny i by naszej radości niczego nie brakowało - zakończył kazanie wileński biskup, podsumowując zarazem istotę posługi kanonizowanego niecały miesiąc temu papieża-Polaka.

Dziękczynienie u Ostrobramskiej

Zarówno przed, jak i po nabożeństwie uczniowie szkoły zaprezentowali bogaty program artystyczny zawierający akcenty ludowe (góralskie) oraz całkiem współczesne utwory nawiązujące swoją treścią do papieskiego nauczania, za co w osobnym wystąpieniu podziękował przewodniczący SGiE. - Przygotowałem sobie przemówienie, a Wasz występ wszystko mi zrujnował - żartował Kazimierz Grajcarek, dziękując młodzieży za trud włożony w przygotowanie muzycznej oprawy uroczystości.

Drugiego dnia związkowej wizyty w Wilnie jej uczestnicy zwiedzili najważniejsze zabytki tego miasta, a na zakończenie wzięli udział we mszy świętej dziękczynnej, odprawionej w kaplicy Ostrobramskiej, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia).

Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.