Podsumują ostatnie dwa lata, omówią zmiany w statucie

Lis 20, 2012

Omówienie sytuacji pracowników i polityki społecznej w Polsce, dyskusja nad zmianami w statucie i uzupełnienie wakujących miejsc w Komisji Krajowej (KK) - to główne cele zaplanowanego na 22 i 23 listopada XXVI Krajowego Zjazdu Delegatów (KZD) NSZZ "Solidarność". Ponad trzystu związkowców z wszystkich branż obradować będzie w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Zjazd zainaugurują wystąpienia gości. Do Kielc zaproszono m.in. Główną Inspektor Pracy panią Iwonę Hickiewicz, profesora socjologii Juliusza Gardawskiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Łukasza Kamińskiego i prezesa Wspólnoty Polskiej Longina Komołowskiego.

Sprawozdanie z działalności Komisji Krajowej przedstawi jej przewodniczący. Piotr Duda podsumuje dwa lata, które minęły od wyboru obecnych władz Związku. W tym czasie "Solidarność" zainicjowała zbiórkę podpisów pod projektem w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia do 50 procent przeciętnej płacy, zebrała 2 miliony podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum dotyczącego podwyższenia wieku emerytalnego i rozpoczęła działania na rzecz ustabilizowania rynku pracy w Polsce (kampania przeciwko tzw. umowom śmieciowym).

Dalsza część obrad poświęcona zostanie sprawom wewnątrzzwiązkowym. Uczestnicy Zjazdu wezmą udział w wyborach uzupełniających do KK i Krajowej Komisji Rewizyjnej, a po ich przeprowadzeniu przedyskutują propozycje ewentualnych zmian w Statucie NSZZ "Solidarność".

Drugiego dnia delegaci przyjrzą się polityce przemysłowej i społecznej. Oprócz ekspertów Komisji Krajowej, udział w debacie na te tematy zapowiedzieli kolejni goście - doktor habilitowany nauk ekonomicznych i prof. nadzwyczajny Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk Ryszard Bugaj oraz prof. agrégé nauk ekonomicznych i dr socjologii Stéphane Portet.

Krajowy Zjazd Delegatów, najwyższą władzę stanowiącą w NSZZ "Solidarność", tworzą związkowcy wybrani przez walne zebrania delegatów regionów, szefowie zarządów regionów i rad sekretariatów branżowych oraz Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Liczba miejsc mandatowych przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków "S" w danym regionie. Obecnie KZD liczy 324 delegatów.

PROGRAM XXVI KRAJOWEGO ZJAZDU DELEGATÓW NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

21 listopada (środa)

- godz. 17.00: obrady Komisji Krajowej (KK przyjmie skargę do Trybunału Konstytucyjnego w spawie nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych)
- godz. 19.00: zakończenie obrad Komisji Krajowej