KW: Rewolucja w ZZM (po)wstrzymana

Paź 17, 2012

Zakończyły się konsultacje Zarządu Kompanii Węglowej SA (KW) z Radą Pracowników KW w temacie nowego Regulaminu i Schematu Organizacyjnego Zakładu Zagospodarowania Mienia (ZZM). Zdaniem Rady zmiany są potrzebne, jednak pomysły takie jak np. włączenie do "nowego ZZM" kopalnianych działów restrukturyzacji to prosta droga do wywołania chaosu organizacyjnego. Zarząd zapewnił, że uwzględni zgłoszone uwagi i zawiesi proces wdrażania niektórych założeń projektu.

Zdaniem Rady Pracowników KW zmiany powinny być dokonywane w obecnie funkcjonującym ZZM. Likwidacja Zakładu i powołanie nowej struktury wiązałoby się bowiem z koniecznością negocjowania nowych umów, ugód i porozumień pomiędzy stroną społeczną a pracodawcą.

"Nowy ZZM" jak stare centra?

W opinii związkowców, efektem przeniesienia pracowników kopalnianych działów restrukturyzacji i przeniesienie zatrudnionych tam ludzi do "nowego ZZM" byłby bałagan, ale także dodatkowe koszty związane z koniecznością znalezienia nowych pracowników w kopalniach i przyuczenia ich do obsługi tematyki związanej z zarządzaniem nieruchomościami produkcyjnymi oraz regulacjami prawnymi dotyczącymi tych nieruchomości. "Nowy ZZM" zająłby się natomiast całym majątkiem nieprodukcyjnym w poszczególnych kopalniach i zarządzał nim z pozycji centrali, co z kolei oznaczałoby ograniczenie decyzyjności dyrektorów kopalń również w odniesieniu do majątku uznanego za nieprodukcyjny, ale ściśle związanego z funkcjonowaniem zakładu. Efekt? Całkowity paraliż kompetencyjny, bo każda, najdrobniejsza decyzja w tym zakresie musiałaby być konsultowana z centralą. Niektórym mogą nasuwać się skojarzenia z niesławnej pamięci centrami wydobywczymi, które miały usprawnić funkcjonowanie Kompanii, a stały się "przechowalnią" dla kilkuset urzędników, którzy i tak dosyć często konsultowali się z pracownikami administracji poszczególnych kopalń, bo sami nie mieli wiedzy na temat szczegółów związanych z funkcjonowaniem zakładów znajdujących się pod ich nadzorem.

Związkowcy sprzeciwili się również proponowanej zmianie lokalizacji "nowego ZZM", co obciążyłoby pracowników dodatkowymi kosztami dojazdów do pracy, tymczasem - jak zwróciła uwagę Rada w ostatnim piśmie skierowanym do Zarządu Kompanii, opierając się również na zdaniu pracowników ZZM - "dotychczasowa siedziba Zakładu została przystosowana do dobrych warunków pracy i w optymalny sposób wykorzystuje bazę lokalową".

Zapewnienia wiceprezesa

Odpowiadając na ostateczne stanowisko Rady Pracowników KW, wiceprezes Zarządu Krzysztof Brejdak przyznał, że "skala zmian i ryzyko zakłóceń" są zbyt duże, by "nowy ZZM" mógł przejąć działy zarządzania i restrukturyzacji majątku nieprodukcyjnego już teraz i - w związku z tym - wprowadzenie tego rozwiązania musi zostać przesunięte w czasie.

Zapewnił też, że "znakomita większość pracowników" zachowa dotychczasową lokalizację miejsca pracy. Zgodnie z treścią pisma, siedzibą centrali "nowego ZZM" będzie budynek stanowiący własność Centrum Informatyki Sp. z o.o. znajdujący się w Tychach. Jednak służby Centrum Usług Wspólnych (Zespół Szkód Górniczych, Dział Obsługi Emerytów i Spraw Socjalnych, Dział Administracyjny oraz komórki podległe Głównemu Księgowemu) pozostaną w Woli.

Efektem konsultacji z kompanijną Radą Pracowników jest skierowany do Zarządu Spółki wniosek o podjęcie uchwały zatwierdzającej ostateczną wersję Regulaminu i Schematu Organizacyjnego Zakładu Zagospodarowania Mienia, uwzględniającą część postulatów członków Rady.

Rada Pracowników KW czyli...

Kompanijna Rada Pracowników powstała w sierpniu 2006 roku na podstawie przepisów Ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. z 2006 r. Nr 79, poz. 550 z późn. zm.). Podstawową kompetencją rad jest uzyskiwanie informacji od pracodawcy na temat przedsiębiorstwa, m. in. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy, przewidywanych zmian stanu i struktury zatrudnienia oraz działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Przewodniczącym Rady Pracowników KW jest lider największego związku zawodowego w Spółce, szef kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik.