JSW: Dość łamania prawa pracy! List otwarty do wicepremiera

Sty 22, 2014

Reprezentatywne organizacje związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW) zaprotestowały przeciwko łamaniu prawa pracy przez Zarząd JSW, kierując do wicepremiera Janusza Piechocińskiego list otwarty w tej sprawie. Przykładem niedopuszczalnych praktyk jest, ich zdaniem, uchylanie się pracodawcy od podjęcia rokowań nad jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP). Podkreślają, że Zarząd nie realizuje zobowiązań zawartych w podpisanych porozumieniach.

Autorzy listu - przewodniczący jastrzębskich struktur NSZZ "Solidarność" Sławomir Kozłowski i Związku Zawodowego "Kadra" Zdzisław Chętnicki oraz wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Górników JSW Henryk Markiton - wskazują, że dotychczasowe negocjacje prowadzone przez pracodawcę ze stroną społeczną są "działaniami pozorującymi próbę uzyskania konsensusu". Świadczą o tym, w ich opinii, podejmowane przez Zarząd decyzje, które "nie tylko stoją w sprzeczności z podjętymi przez pracodawcę zobowiązaniami, ale również jednostronnie naruszają obowiązujące prawo pracy, regulowane dotychczas zapisami zakładowych układów zbiorowych pracy, regulaminami oraz porozumieniami pomiędzy stroną społeczną i pracodawcą".

Wśród konkretnych przypadków naruszeń prawa pracy wymieniają brak pełnej realizacji porozumienia warunkującego zgodę strony związkowej na debiut giełdowy JSW. 5 maja 2011 roku dokument ten podpisali przedstawiciele związków zawodowych i Zarządu Spółki w obecności wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, a gwarantami realizacji zawartych w nim zapisów byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Rafał Baniak i pełnomocnik ministra skarbu Krzysztof Walenczak. - Reprezentacja Związków Zawodowych JSW S.A. (...) uważała, że zawiera porozumienie z wiarygodnym partnerem i wzajemne zobowiązania wynikające z podpisanego porozumienia będą przestrzegane i realizowane w czasie jego obowiązywania. Obecna sytuacja podważa wiarygodność pracodawcy jak również wiarygodność gwarantów tego porozumienia - czytamy.

Związkowcy wezwali wicepremiera Piechocińskiego do "spowodowania realizacji wszelkich podjętych zobowiązań, które uwiarygodnią funkcjonowanie dialogu społecznego".

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku jastrzębscy związkowcy przedstawili własny projekt ZUZP, kilkakrotnie wzywając Zarząd do podjęcia rokowań nad jego treścią. Rozmowy jednak się nie odbyły, co spotęgowało trwające od dłuższego czasu napięcie pomiędzy stroną związkową a kierownictwem JSW.