SG w ŚBC - szerszy dostęp do związkowej informacji

Sty 20, 2014

W pierwszych dniach stycznia cyfrowe egzemplarze miesięcznika Solidarność Górnicza (SG) z ostatnich czterech lat trafiły do zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC). Od tego momentu są dostępne nie tylko u nas, ale również za pośrednictwem serwisu, który od sierpnia 2006 roku odwiedziły niemal 22 miliony internautów. Na tę chwilę SG jest jedynym udostępnionym w ramach projektu bibliotek cyfrowych górniczym czasopismem związkowym wydawanym współcześnie.

Funkcjonująca pod adresem www.sbc.org.pl Śląska Biblioteka Cyfrowa powstała 20 lipca 2006 roku na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim.

Deklarowanym celem powołania ŚBC jest "prezentacja w internecie kulturowego dziedzictwa Śląska w jego historycznej i współczesnej różnorodności, publikowanie naukowego dorobku regionu oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej", jakkolwiek można w niej znaleźć szereg interesujących zasobów nie mających związku ze Śląskiem. Wśród regionaliów szczególnie cenne są archiwalne roczniki czasopism, m.in. słynnej Polonii Wojciecha Korfantego (z lat 1924-1939) czy założonego przez księdza Alfreda Hugona Figaszewskiego i znakomicie redagowanego religijno-patriotycznego Ewangelika Górnośląskiego (1932-1939), ale również wydawanej od 1945 do 1990 roku komunistycznej Trybuny Robotniczej, która potem stała się Trybuną Śląską.

Biblioteka stanowi część krajowego systemu bibliotek cyfrowych, co ułatwia dostęp do publikacji umieszczonych w innych regionalnych bibliotekach cyfrowych.

Opisy publikacji są indeksowane i dostępne przez światowe wyszukiwarki internetowe.

Koordynatorem prac związanych z tworzeniem i rozwojem oraz utrzymywaniem ŚBC jest Biblioteka Śląska.