Płacowy kompromis w "Bogdance"

Sty 20, 2014

Na początku roku organizacje związkowe działające w Lubelskim Węglu "Bogdanka" SA zagroziły Zarządowi Spółki wszczęciem procedury sporu zbiorowego w razie braku pełnej realizacji postanowień porozumienia płacowego z ubiegłego roku. Zakładało ono 4-procentowy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku 2013. Jego pełna realizacja stanęła jednak pod znakiem zapytania. Podjęte przez strony rozmowy "ostatniej szansy" pozwoliły uniknąć zaostrzenia konfliktu.

- Podczas rozmów "ostatniej szansy", które miały miejsce 16 stycznia, udało nam się dogadać z Zarządem. Zgodziliśmy się wprawdzie na niewielkie ustępstwa, mając świadomość trudnej sytuacji na rynku, ale załoga - mimo wszystko - powinna być zadowolona - mówi Czesław Brzyski, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" LW "Bogdanka" SA.

Ubiegły rok należał do udanych dla lubelskiej kopalni. Łączne wydobycie "Bogdanki" wyniosło 8,35 mln ton i było wyższe o 7,3 procent od osiągniętego rok wcześniej.

Wynik za rok 2013 ma być, według wstępnych szacunków, porównywalny z zyskiem za rok 2012, który wyniósł 287 mln zł. Porównywalny wynik w zestawieniu z wyższym wydobyciem to efekt spadku cen węgla. Mimo tego, plany Spółki na najbliższe lata są ambitne. Do 2015 roku ma się zakończyć program inwestycyjny, którego celem jest podwojenie wydobycia w stosunku do roku 2011. W związku z jego realizacją w tym roku Spółka planuje zatrudnić do prac dołowych około 200 nowych pracowników.