Prezesowska sztuka uników

Sty 09, 2014

Z udziałem przedstawicieli górniczych organizacji związkowych i prezesów spółek węglowych obradowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw Energetyki i Surowców Energetycznych. Wbrew oczekiwaniom strony społecznej, nie udało się jednak przeprowadzić poważnej dyskusji o sposobach wyprowadzenia branży z kryzysu, bo pracodawcy konsekwentnie unikali konkretnych odpowiedzi na najtrudniejsze pytania parlamentarzystów, a pytania stawiane przez związkowców najczęściej ignorowali.

Najbardziej oczekiwanym było wystąpienie pełniącego obowiązki prezesa Zarządu Kompanii Węglowej SA (KW) Marka Uszko, który poinformował, że w 2013 roku cena zbytu węgla w porównaniu do roku 2012 spadła o 15,6 procent, co spowodowało spadek przychodów firmy o miliard złotych. Szef KW po raz kolejny potwierdził zamiar sprzedaży kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW).

Przedstawiciele strony związkowej zgodnie przyznają, że prezesi spółek węglowych odpowiadali na wybrane pytania, dotyczące głównie sprzedaży KWK "Knurów-Szczygłowice", łączenia administracyjnego kopalń, wyniku ekonomicznego Kompanii oraz możliwości sprzedaży węgla i stanu zwałów. - Jeśli pojawiła się jakaś trudniejsza kwestia, zręcznie ją omijali. Korzystali przy tym z pomocy pana przewodniczącego Komisji, który prowadził obrady tak, by odpowiadać nie musieli - relacjonuje wiceprzewodniczący górniczej "Solidarności" i przewodniczący "S" w JSW Sławomir Kozłowski.

- Pan prezes Uszko nie odpowiedział na ani jedno pytanie zadane przez stronę społeczną. W zamian przedstawił wszystkim obecnym projekt programu restrukturyzacyjnego, o którym nie tak dawno usłyszeliśmy, że jest nieaktualny. Przykładem może być kwestia zwolnień pracowników administracji. Podczas ostatniego spotkania konsultacyjnego dowiedzieliśmy się, że zwolnienia dotkną 905 osób, a dzisiaj - ku naszemu zdziwieniu - że jednak 1020, czyli tak jak mówiono miesiąc temu, przed rozpoczęciem rozmów dotyczących treści programu - mówi przewodniczący górniczej "Solidarności" i lider Związku w Kompanii Węglowej SA (KW) Jarosław Grzesik.

Równie zaskakująca była odpowiedź prezesa na pytanie jednego z posłów, który pytał, w jaki sposób właściciel - Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Gospodarki - mógłby pomóc Kompanii Węglowej. - Usłyszeliśmy, że jedyną pomocą, której oczekuje prezes Uszko, jest pomoc w sprzedaży kopalni "Knurów-Szczygłowice". Ani słowa o tym, że państwo mogłoby na przykład odroczyć spłatę sięgających kilkuset milionów złotych zobowiązań po byłych spółkach węglowych na rok czy dwa lata, co pozwoliłoby Kompanii "złapać oddech" i ułatwiło przetrwanie najtrudniejszego okresu. Spytałem zresztą o to, ale odpowiedzi nie usłyszałem - dodaje Grzesik.

Decydująca tura rozmów strony społecznej z Zarządem KW, kończąca etap konsultacji dotyczących treści programu restrukturyzacyjnego dla Spółki na lata 2014-2020, odbędzie się w piątek.