Duda z okazji górniczego święta: Dla węgla nie ma alternatywy

Gru 03, 2013

Z okazji przypadającej w środę Barbórki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda złożył życzenia członkom górniczej "S". - W pierwszej kolejności życzę Wam, żeby politycy, media i różne grupy interesu nie wmawiały społeczeństwu, że jest jakaś alternatywa [dla węgla - przyp. red. SG]. (...) Jeśli ktoś twierdzi inaczej proponuję mu, aby był konsekwentny i nie korzystał z prądu - napisał w liście skierowanym na ręce szefa związkowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierza Grajcarka.

Zdaniem Dudy polskie górnictwo należy rozwijać, inwestując przy tym w nowoczesne technologie, tak by rodzimy węgiel mógł zostać uznany za jedno z paliw ekologicznych.

Lider największego związku zawodowego podkreślił wagę dobrych relacji załóg z pracodawcami. - Tylko w dialogu można rozwiązywać najtrudniejsze problemy, których Wam na co dzień nie brakuje - napisał, zwracając się zarówno do górników, jak i zarządów spółek węglowych. Tym ostatnim życzył większej niezależności od polityków.

W najważniejszym akapicie listu przewodniczący Związku przekazał pracownikom sektora życzenia wszelkiej pomyślności, bezpiecznej, stabilnej i dobrze opłacanej pracy, zaś całym górniczym rodzinom - jak najwięcej okazji do przebywania ze sobą razem.