Grzesik: Najpierw dokument, potem dalsze kroki

Lis 25, 2013

Zarząd Kompanii Węglowej SA (KW) zobowiązał się do przekazania projektu programu restrukturyzacyjnego dla Spółki Radzie Nadzorczej, Radzie Pracowników i związkom zawodowym w najbliższy piątek. - Poinformowano nas, że założenia programu mogą jeszcze ulec zmianie w stosunku do tego, co przedstawiono tydzień temu (...). Gdy zapoznamy się z ostateczną wersją dokumentu, zdecydujemy o dalszych krokach - powiedział po spotkaniu z Zarządem KW lider kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik.

Sytuacja w największej polskiej spółce węglowej stała się wyjątkowo napięta równo tydzień temu, z chwilą przedstawienia przez pracodawcę kontrowersyjnych założeń do przygotowywanego programu restrukturyzacyjnego dla Spółki na lata 2013-2020. Przewidziano w nich m.in. zmniejszenie średniej płacy w roku 2014 o około 2 procent, zamrożenie płac po roku 2014, wypłatę "czternastki" w trzech równych ratach (luty, lipiec, wrzesień), likwidację węgla "emeryckiego" od 2016 roku oraz wstrzymanie naliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla emerytów i rencistów począwszy od 2014 roku, ograniczenie liczby ścian wydobywczych z 54 do 35, zmniejszenie liczby pracowników administracji o 1020 osób, wstrzymanie przyjęć do roku 2020 oraz sprzedaż przynoszącej zyski kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA.

Brak zgody na program, który uwzględniałby przedstawione założenia, zaowocował wspólną decyzją wszystkich kompanijnych związków zawodowych o przystąpieniu do sporu zbiorowego z Zarządem KW.

We wtorek zbiorą się struktury wewnętrzne poszczególnych organizacji związkowych, by przedyskutować możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. W środę natomiast przeprowadzone zostaną masówki informacyjne dla załóg.