KW: Jednym głosem w sprawie sporu

Lis 22, 2013

Przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych działających w Kompanii Węglowej SA (KW) poparli przystąpienie do sporu zbiorowego z Zarządem KW. Podjęta decyzja jest pokłosiem informacji o drastycznych cięciach i przewidywanych zwolnieniach, które stanowią część przygotowywanego "programu naprawczego" dla Spółki. Na poniedziałek Zarząd Kompanii zwołał spotkanie m.in. w sprawie zwolnień. Od jego efektów związkowcy uzależniają swoje dalsze kroki.

- Rozpoczęliśmy przygotowania do wszczęcia procedury sporu zbiorowego od strony merytorycznej i prawnej - poinformował przewodniczący kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik po zakończeniu spotkania przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych, które odbyło się w Katowicach.

Jak zaznaczył, dalsze działania organizacji związkowych będą zależeć od przebiegu spotkania zaplanowanego na poniedziałek. - Uzgodniliśmy, że po spotkaniu z pracodawcą zbierzemy się w gronie związkowym, by podjąć konkretne decyzje lub skorygować decyzje podjęte wcześniej. We wtorek, 26 listopada, kompanijne związki zawodowe spotkają się w ramach swoich struktur wewnętrznych, reprezentujących wszystkie jednostki organizacyjne - jeśli chodzi o NSZZ "Solidarność", jest to Zakładowa Komisja Koordynacyjna. A niezależnie od wszystkiego już dziś mogę powiedzieć, że dzień później, w środę, przeprowadzimy masówki informacyjne dla załóg kompanijnych kopalń i zakładów - zapowiedział lider największej organizacji związkowej działającej w KW.

Od kilku dni w największej polskiej spółce węglowej wrze. Zgodnie z informacjami przekazanymi Radzie Pracowników przez kierownictwo Kompanii, nowy program, obejmujący lata 2013-2020, ma zakładać m.in. zmniejszenie średniej płacy w roku 2014 o około 2 procent, wypłatę "czternastki" w trzech ratach, likwidację węgla dla emerytów, ograniczenie liczby ścian z 54 do około 35, zmniejszenie liczby pracowników administracji o 1020 osób i wstrzymanie przyjęć do roku 2020 (w tym czasie zatrudniani byliby jedynie absolwenci szkół górniczych). Do tego dochodzą planowane zmiany administracyjne, polegające głównie na łączeniu poszczególnych kopalń lub wyprowadzeniu zakładów takich jak "Elektrociepłownie" czy Centrum Usług Księgowych poza struktury Kompanii Węglowej, oraz zamiar sprzedaży przynoszącej zyski KWK "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA.