Kompanijna "S" wchodzi w spór

Lis 19, 2013

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA (KW) przystąpi do sporu zbiorowego z Zarządem Spółki. Uchwałę tej treści podjęli przedstawiciele "S" z wszystkich kompanijnych kopalń i zakładów podczas zebrania, które odbyło się w Katowicach. Chęć wszczęcia sporu jest reakcją na informacje o założeniach do planu naprawczego (cięć i zwolnień) dla KW na lata 2013-2020. Padły one wczoraj, podczas spotkania Rady Pracowników i kierownictwa największej polskiej spółki węglowej.

Wzburzeni wczorajszymi doniesieniami związkowcy zapoznali się dziś z założeniami do przyszłego programu.

W środowisku panuje przekonanie, że zapowiedź zwolnienia ponad tysiąca pracowników administracji może być "próbą generalną" przed rozpoczęciem procesu zwalniania pracowników dołowych czy pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. - Jeśli słyszymy z ust przedstawicieli Zarządu Kompanii o planach zmniejszenia liczby czynnych ścian z 54 do około 35 to należy założyć, że bezpośrednią konsekwencją realizacji tej zapowiedzi będzie konieczność zmniejszenia zatrudnienia. I wtedy będzie to nie tysiąc, a być może kilka tysięcy górników czy pracowników przeróbki - obawia się przewodniczący kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik.

Równie bulwersujące w oczach lidera struktur Związku są inne punkty przedstawionych założeń.

- To co mnie najbardziej zaskoczyło, to informacja o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie sprzedaży kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA. Może sprzedajmy jeszcze dwie, trzy inne kopalnie i wywieśmy od razu tabliczkę z napisem "Kompania Węglowa - spółka w likwidacji" - mówił do związkowców zebranych w katowickiej siedzibie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". - Wczoraj wieczorem pan prezes Zagórowski stwierdził, że jest zadowolony, bo nabycie "Knurowa-Szczygłowic" pozwoli mu wydobywać węgiel dobrej jakości niskim kosztem, bez zagrożeń występujących w większości jastrzębskich kopalń. A mnie ciekawi, gdzie w tym wszystkim jest i z czego się cieszy Zarząd Kompanii Węglowej? Gdzie komentarz kogokolwiek z kierownictwa? - retorycznie pytał Jarosław Grzesik.

Kompanijna "Solidarność" wezwała pozostałe organizacje związkowe działające w Kompanii do czynnego oporu i zdecydowanego protestu przeciwko praktykom Zarządu KW, które wymierzone są w samych pracowników, ale też firmę jako całość, czego przykładem może być - zdaniem związkowych liderów - chęć sprzedania innej spółce kopalni regularnie przynoszącej milionowe zyski.

O dalszych działaniach zdecyduje sztab protestacyjno-strajkowy, który zbierze się najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia.

Od 24 października br. w Kompanii Węglowej SA obowiązuje pogotowie strajkowe.