Karczemne ostatki

Lut 01, 2013

Regionalna Karczma Piwna NSZZ "Solidarność", doroczna impreza związkowa kończąca sezon zabaw okołobarbórkowych, odbyła się w chorzowskiej hali "Kapelusz". Kilkuset gwarków smakowało złocisty trunek, śpiewając przy tym i tocząc "odwieczną" rywalizację "ławy lewej" z "ławą prawą". Hitem wieczoru był koncert Pawła Kukiza. Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Regionalna Karczma Piwna śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" jest formą podziękowania dla najaktywniejszych członków Związku - uczestników manifestacji, pikiet i zbiórek podpisów pod związkowymi inicjatywami ustawodawczymi. O ile podobne imprezy organizowane przez kopalniane struktury związkowe przeznaczone są dla samych górników, tutaj zaproszeni są przedstawiciele wszystkich branż. Przy ławach zasiedli koksownicy, kolejarze, strażacy i ratownicy medyczni, choć dominowali - tradycyjnie - pracownicy przemysłu wydobywczego.

Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, szef związkowego Regionu Podbeskidzie Marcin Tyrna, lider NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Brunatnego "S" Wojciech Ilnicki, przedstawiciele wojska i policji oraz parlamentarzyści. Najgoręcej witano jednak piosenkarza Pawła Kukiza, który zainicjował wspieraną przez NSZZ "Solidarność" zbiórkę podpisów pod projektem wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu, co pozwoliłoby odpartyjnić polskie życie publiczne.

Karczmę rozpoczęła chwila ciszy dla tych, którzy odeszli na "wieczną szychtę". Związkowi liderzy - śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz i całego Związku Piotr Duda - podziękowali pracownikom zakładów Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego za zaangażowanie w związkowe inicjatywy, służące zresztą często całemu społeczeństwu, jak chociażby walka o referendum dotyczące podniesienia wieku emerytalnego czy bój o podniesienie wysokości płacy minimalnej. Zwrócili też uwagę na pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju, zapowiadając przy tym, że "Solidarność" nie będzie tolerować bierności rządu, a rok 2013 może się okazać rokiem protestów społecznych - pierwszym na taką skalę od wielu lat.

Przewodniczący Kolorz i historyczny lider regionalnych struktur Związku Alojzy Pietrzyk odebrali przyznane im nagrody Konwentu Seniorów NSZZ "Solidarność" - statuetki-dłonie z palcami ułożonymi w literę "V" - za wieloletnie zaangażowanie w działalność związkową.

Dalej była już tylko zabawa i rywalizacja "ławy lewej" z "ławą prawą". Dla porządku dodajmy zatem, że koronną konkurencję, sztafetę piwną, wygrała reprezentacja "ławy lewej".