SG: Czy węgiel uniknie wyroku skazującego?

Kwi 26, 2023

Kwietniowe wydanie miesięcznika Solidarność Górnicza poświęcamy batalii o złagodzenie zapisów rozporządzenia metanowego Unii Europejskiej. Przyjęcie pierwotnej wersji dokumentu groziło błyskawiczną likwidacją większości polskich kopalń. Dzięki zaangażowaniu związkowców, pracodawców i europosłów udało się doprowadzić do wypracowania kompromisu. Poruszamy temat zapadlisk gruntu w Trzebini, gdzie przez niemal 200 lat wydobywano węgiel. Choć ruszyły prace mające zapobiec dalszemu zapadaniu się ziemi, sprawa jest daleka od rozwiązania. Opisujemy również niebezpieczną dla zdrowia i życia górników akcję organizacji Greenpeace: "ekoaktywiści" zatamowali wylot kolektora wód kopalnianych z KWK "Ruda" Ruch "Halemba", narażając zakład na poważną awarię. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.